AraToplam: 0.00 TL
Son Bloglar

Nargile Nedir?

28-12-2018
Sahil bandında İçilen Nargile Nedir

Hindistan cevizi’nin dışındaki tütün benzeri tabakayı yakan ve cevizin içine soktukları kamışla keyiflenen Hintliler, yüzyıllar sürecek olan nargile geleneğini de başlatmış oldular. Nargile, geçen yüzyıllar sonunda kültür haline dönüştü. Kimi zaman padişahların başucunda yerini aldı, kimi zaman ise hak ettiği ilgiden mahrum bırakıldı. Nargile ve nargile çevresinde oluşan kültür, bugün o güzel günlere dönmeye hazırlanıyor. Tütüne tat katan kültür, günden güne daha fazla alaka görüyor.

Doğu kültürünün bir parçası olan nargilenin ismi Farsça olmakla beraber ‘Hindistancevizi’ anlamına gelen “nargil” kelimesinden geliyor. Araplarca “şişa”, İranlilarca ise “galyan” olarak bilinen nargilenin ilk örneği Hindistan’da ortaya çıktı. Hindistan cevizinin içi boşaltılıp kabuğuna bir kamış sokulup yapılan ilk nargile, hint keneviri tüketimine yeni bir boyut katarken, hindistan cevizi zamanla yerini kabağa bıraktı. Yaygınlaşmasının ardından da porselen ve bronz gövdeli nargileler ortaya çıktı ve bunları çini, gümüş ve cam gövdeli nargileler izledi.

Tarihçilerin ‘sohbet medeniyeti’ diye tanımladığı Osmanlı ise tütünü tanıdığı 16. y.y dan bu yana nargileyi içine çekip, dumanını göğe savuruyor. Muhabbet erbablarının vazgeçilmez dostu nargile, bu misyonunu günümüzde de hiçbir şey yitirmeden sürdürüyor. Çünkü tiryakilere göre tek başına nargile içmenin hiçbir anlamı yok! Bu nedenle nargile kahveleri hâlâ en koyu sohbetlerin başlıca mekanı olma özelliğini koruyor.

Son Gönderiler