AraToplam: 0.00 TL
Son Bloglar

Nargile Nasıl Hazırlanır ?

28-12-2018
 Nargile Nasıl Hazırlanır

1) Nargilenizi temizlemek

Her şeyden önce sağlığınızı düşünün..

Nargile zevk işidir. Nargilenizi düzenli yıkamak ise hem alacağınız zevki artırır, hem de sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

Nargilenizi su ve fırça ile yıkayabilirsiniz. Her kullanımdan sonra aksatmadan yıkamaya çalışın. Bütün parçaları ayırın ve marpuç hariç hepsini fırça (harbi) ile iyice temizleyin.

Marpucu içinden su geçirerek yıkamanız çok önemlidir, ancak yıkamadan önce marpucunuzun iç kısmının suya dayanıklı olduğundan emin olun. Ülkemizde en çok kullanılan marpuçlardan kahveci marpucun için karton olduğu için yıkamak mümkün olmayabilir.

2) Nargile camına su ekleyin

Nargile camına nargile serinin (nargile gövdesini oluşturan metal kısım) en alt noktasını 1-2 cm suyun içinde bırakacak kadar su eklenir. Çok su koyulması içimi zorlaştırırken, az su koyulması ise nargile dumanının yeterince suda süzülmemesine yol açar.

Soğuk su koymanız ve/veya buz eklemeniz alacağınız zevki artıracaktır. Alacağınız aromayı artırmak istiyorsanız meyve suyu gibi aromalı sıvılar da ekleyebilirsiniz.

3) Nargile serini, marpucu ve tepsiyi yerleştirin

Nargile şişesi ile işiniz bittikten sonra nargile serini cama yerleştirin. Ardından marpucu da sere yerleştirin.

Burada önemli olan nokta birleşim noktalarında hava kaçışı olmadığından emin olmaktır.

4) Hava akışını kontrol edin

Bir önceki maddede belirtildiği gibi nargile parçaları birleştirildikten sonra hava akışını test etmekte fayda vardır.

Bu yöntemlerden biri yandaki resimdeki gibi lüle gelecek deliği kapatarak marpuçtan hava çekmeye çalışmaktır. Eğer hava gelmiyorsa sorun yok. Ancak hava geldiğini hissediyorsanız bağlantı noktaları kontrol edilmelidir.

Hava kaçışını önlemek için yaygın olarak conta veya bant kullanılır. Bant kullanmanıza rağmen hava kaçıyorsa az bant sarmış olabilirsiniz. Ayrıca unutmayın ki bu bantlar da nargile temizliği sırasında değiştirilmelidir.

5) Lüleye tütün koyun

Nargile hazırlamanın en önemli noktalarından birine geldik..

Bu kısım için ne yazsak az belki ama özet geçelim.

Bu kısmı dikkatli okumanız iyi olur çünkü “evde yaptığım nargile niye yanıyor” sorusunun cevabı büyük ihtimalle burada yatıyor.

Öncelikle şunu belirtelim ki nargile hazırlarken kilit nokta iyi bir hava akışı sağlamaktır. Yani tütününüz kömürün yaklaşmasıyla yanacak ve dumanı marpucunuza kadar rahatça gelecek. Bu açıdan yaklaşarak tütünün nasıl yerleştirileceğine bakalım.

Tütün lüleye yerleştirilirken ne çok sık olmalı ne çok seyrek olmalı. Çok sık yerleştirdiğiniz tütün hava akışını keseceğinden nefes çekmekte zorlanacaksınız, vücut yorulacak ve bitkin düşeceksiniz. Aynı zamanda tütünün üst kısımları fazlasıyla yanarken alt kısımları yanmayabilir. Diğer yandan çok seyrek koyarsanız dışarıdaki havayı nargile dumanı ile birlikte çekeceksiniz, yani çektiğinizin yarısı hava olabilir.

Tütün yerleştirmeden önce ya bir tezgahta güzelce karıştırın ya da yerleştirirken elinizde parçalayarak geniş geniş lüleye serpin. Sonra serçe parmağınızla hafifçe tütünü bastırın ama güç uygulamayın ki çok sıkışmasın.

İleri Seviye Lüle Doldurma Teknikleri için diğer yazımıza göz atabilirsiniz: “Lüle Nasıl Doldurulur”

Diğer bir önemli nokta ise tütünü ne kadar koymamız gerektiği. Tütünü koyarken lüleyi ağzına kadar doldurmamaya özen gösterin. Folyo veya cezve ne kullanırsanız kullanın, buradaki önemli nokta kömür ile tütünün asla temas etmemesi. Folyo kullanıyorsanız, folyonun kömürün ısısıyla kendini biraz aşağı salacağını da hesaba katmayı unutmayın.

6) Lülenizi folyo ve/veya cezve ile kapatın

Lüleniz hazırsa üzerini folyo veya cezve ile kapatma sırası gelmiştir. Bu noktada cezve çok pratik bir nargile malzemesi olarak karşımıza çıkıyor. Cezve kullananların bazıları folyo ile birlikte kullansa da folyosuz da kullanılabilir.

Folyo kullanmak istiyorsanız lülenizi folyo ile kapladıktan sonra bir kürdan yardımıyla delikler açabilirsiniz. Delik açmanın da metotları var tabi ve bunlar önemli. Nargilenizden maksimum tadı ve dumanı almak istiyorsanız nargilenizin ısı yönetimini düzgün yapmalısınız. Delik açma stratejinizi de doğru seçmek de ısı yönetiminin önemli bir ayağı. Eğer normal bir lüle kullanıyorsanız şimdilik eşit aralıklı delikler açarak başlayabilirsiniz. Kendinize güveniyorsanız kenarlarda büyük ve az, ortalarda küçük ve sık delmeyi deneyin. Delik sayısının yeterli olup olmadığını anlamak için lülenin altından ağzınızla hava çekmeyi deneyin. Çekmekte zorlanıyorsanız biraz daha delik açabilirsiniz.

7) Kömürünüzü yakın

Nargileniz artık hazırsa sıra kömür yakmaya gelmiştir.

Bir nargilenin kalitesi için tütün ne kadar önemliyse, kömür de en az bir o kadar önemlidir. Dünyanın en kaliteli tütünü ile kötü bir kömürün birleşimi Dünyanın en kötü nargilesini içmenize sebep olabilir.

Nargileniz için kömür seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kömürün doğal olmasıdır. Çabuk yanan, alev alan vb. kömürlerden kesinlikle uzak durun.

Nargile içiminde yaygın olarak bilinen en kaliteli kömür meşe kömürüdür. Ancak kafelerde gördüğünüz üzere sık kömür değiştirme gereksinimi ve kül gibi bazı dezavantajları yüzünden evde nargile içmek için en iyi alternatif hindistan cevizi kabuğundan yapılan sıkma kömürlerdir. Hindistan cevizi kömürlerini seçerken markaya mutlaka dikkat edin, çünkü kalitesi inanamayacağınız kadar fark edebiliyor. Kaliteli bir hindistan cevizi kömürü kül ve koku yapmaz, ve en önemlisi bir defa yaktığınızda bir buçuk saat kesintisiz içim sunar.

Kömürünüzü yakmanın pratik yolları vardır. Örneğin resimdeki gibi ocağa koyup yakabilirsiniz veya bunu yaparken altı delikli cezve kullanabilirsiniz. Başından uyaralım; hanım olan bir evde yaşıyorsanız kirlenen ocaklar sıkıntı çıkarabilir. İkinci bir yöntem olarak pürmüz kullanabilirsiniz. Pürmüz tutmak biraz yorucu olabilir ve geniş alan isteyebilir ancak portatif olması sebebiyle tercih edilebilir. Üçüncü yöntem ise elektrikli közlük kullanmak. Prize takıp keyifle yanan kömürlerinizi izleyebilirsiniz. Tek dezavantajı elektriğe olan bağımlılıktır ancak evde içiyorsanız en temiz çözümü sunabilir.

8) Nargilenizi açın ve keyfini çıkarın

Kömürlerinizi lülenizin kenarlarına doğru koyun ve ortasını boş bırakın. Tercihen lüle biraz ısındıktan sonra nefes çekmeye başlayın. Çektiğiniz nefes kömürlerin dışarından hava alıp ısınmasını sağlar. Eğer çok derin çekerseniz nargilenizi yakacak sıcaklığa sebep olabilir. Kısa normal nefesler çekin. Arada nargilenizin nefes alıp biraz soğuması için zamanlar verin. Nargilenizi rahat şekilde normal nefes alır gibi için. Nargile muhabbettir, mümkünse nargile içmek için dostlarınızı yanınızda bulundurun. İyi içimler..

Son Gönderiler